ארט-נובו

"ארט-נובו" (בצרפתית: Art Nouveau) בפירוש מילולי - האמנות החדשה. 
סגנון זה פרח באנגליה, צרפת, בלגיה, ספרד וארה"ב מסוף המאה ה-19 ועד לפרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-1914.


"ארט-נובו" הוא סגנון עיצובי עיטורי (קישוטי). מקור ההשראה מבוסס על אלמנטים אורגניים מהטבע כמו: צמחייה, פרחים, ענפים ודמות האישה - צורות זורמות ומפותלות. בנוסף לכך, הושפעו האומנים מצורות וצבעים מעולם החרקים, עופות - נוצות טווס, שריונות צבים, קשקשי לטאות וכד'.  
מקור השראה נוסף לזרם זה בא מהאמנות היפנית שהתאפיינה בשילוב תמונות (דמויות של גיישות ומוטיבים של פריחת עץ הדובדבן והר פוג'י) עם טקסט (משיחות מכחול חופשיות) על רקע חלק ונקי.
סגנון האר-נובו מצא ביטוי ברהיטים, בפיסול, בעיצוב גרפי ובאדריכלות. העיטור שולב כמרכיב מבני בלתי נפרד מהם.


מעצבים, אמנים, אדריכלים, מהנדסים ותעשיינים שפעלו בסגנון זה, ניסו לגשר בין הקדמה הטכנולוגית לבין סגנון העבר. הם השתמשו בחומרים כמו ברזל יצוק וזכוכית. בתחום הריהוט, פותחה שיטה לכיפוף עץ בלחץ, בעיקר לכיסאות.

 

סגנון ה"אר-נובו" התאפיין בשני זרמים עיקריים:
1. זרם שהדגיש את הקוויות ואת המבנה האורגני השוטף. קו עיצובי מתפתל וזורם כמו בטבע.
2. זרם הפשטות שמקורו מהאמנות היפנית שבא לידי ביטוי בבניינים, ברהיטים, איורים ועיטורים. 

השפעת סגנון "אר-נובו" ניכרת ביצירותיהם של ציירים ופסלים רבים גם בימינו.

 

אר-נובו באנגליה
אוברי בירדסלי, אומן בריטי שעל אף שמת בגיל 26, הספיק במשך שש שנים ליצור איורים לאגדות עם, למחזות ולירחונים. באיוריו בולט סגנון האר-נובו. הוא שילב בהם צמחיה ודמויות מוארכות וקוויות. באיור למחזה "שלומית" מאת אוסקר ווילד, רואים השפעה של הדפסים יפנים. האיור בשחור לבן, דמותה של שלומית מרחפת בתוך ענן, נושאת בידיה את ראשו הכרות של יוחנן המטביל. דמו המטפטף יוצר דימוי של בריכת מים (בתחתית האיור) ממנה צומח פרח עדין.


אוברי בירדסלי יצר ניגודיות בין שערו הבהיר של יוחנן לבין שערה השחור של שלומית. בין קו זורם מפותל או מסולסל לכתם שחור, יופי מול הנושא הקשה (מוות) כפי שמתואר באיור.
סוחר אנגלי בשם ליברטי עודד מעצבים ליצור בסגנון אר-נובו. המוצרים שנוצרו בעידודו כונו "ייצור תעשייתי אנגלי מודרני". בין המוצרים היו בגדים שכונו "אופנת ליברטי" - שמלות ארוכות מבד קל עם קפלים רקום בשוליים וזורם לאורך הגוף עד הרצפה. השמלה יצרה צללית נשית מוארכת.

 

אדריכלות ארט נובו

אופנה בהשראת הארט נובו Anna Sui

 

02-6733773

מאז 1988

סטודיו A, יד חרוצים 18 תלפיות, ירושלים. קניון האחים ישראל, קומה עליונה.

שלוחת פסגת זאב: יצחק טוניק 23

טלפון: 02-6733773